Srpskohrvatski jezik

Srpskohrvatski jezik

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1846

Koliko ja znam, važeći pravopis srpskoga jezika je onaj iz 1960. sa nekim doradama iz 1989. godine. Tada je u upotrebi bio srpskohrvatski (hrvatskosrpski) jezik. Bez obzira što se kasnija izdanja pravopisa nazivaju Pravopis srpskoga jezika (Pešikan, Jerković, Pižurica, 2002), u njima se spominju i "zapadne" (hrvatske) varijante. Znači li to da su i te varijante dio srpskoga jezika?
Primjeri:
- futur I: pjevat ću, igrat ću... (tačka 63a Pravopisa),
- zamjenice: tko, netko, itko, svatko... (Ž. Stanojičić i Lj. Popović, Gramatika srpskoga jezika, tačka 220.1).
Da li nastavnici srpskoga jezika treba, kada obrađuju futur, zamjenice i sl., da spominju i te varijante?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Na ovoj temi smo prilično toga rekli o pitanju koje si postavio. Hajd, pogledaj pa možemo tamo da nastavimo.



offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1846

Tamo se, koliko sam nakon površnog pregleda teme mogao da vidim, raspravlja uglavnom o pismu i o jeziku kao opštem pojmu. Mene zanima konkretan odgovor na pitanje koje sam postavio, tj. ako Pravopis srpskoga jezika kaže da futur glagola igrati može da bude i igraću i igrat ću ili ako su u navedenoj Gramatici srpskoga jezika ravnopravni niko i nitko, da li to znači da navedeni primjeri (i ostali dubleti) srpskohrvatskog jezika sada ulaze u sastav srpskoga jezika kao ravnopravni (bar do promjene pravopisa i gramatike).

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Usvojen je i objavljen novi pravopis...

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici](ijekavsko%20školsko%20izdanje)_ISBN:978-86-17-16068-3


Ima i njegovo luksuzno, tvrdo koričeno izdanje u kožnom povezu.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1846

Koliko vidim to nije novi pravopis već šesto izdanje već postojećeg pravopisa (ijekavskog).

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Nisam imao pare da kupim taj novi, sad bih ga skenirao. Nisu velike promene, ali ih ima.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2007
  • Poruke: 1846

BTW
Šta bi sa pisanjem rednih brojeva? Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2811 korisnika na forumu :: 63 registrovanih, 6 sakrivenih i 2742 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ailton, Apok, Asparagus, Asteker, Banovo Brdo, bojan_t, Bokiboks, Cicumile, Cirkon, Clouseau, debeli, dejan.7951, deks, djuradj, dule10savic, dushan, Dusko_Dugousko, Džekson, eagle.rs, g_g, Hans Gajger, hellenic, HogarStrashni, Jager715510, jalos, K-1A, kaisarevic1, Kajzer Soze, Kalem, Khalid ibn al-Walid, kolle.the.kid, ludvig 78, MarijaC84, Marko88, mat, Mcdado, mean_machine, mercedesamg, milanstankovic087, mist-mist, mitja2512, moldway, nebkv, nelezele, Niki2024, nikoli_ca, OgnjenMitric, OKT, Pilence, PO1974, Pururin, Radoslava, radoznao, rodoljub, royst33, sasovsky, shlauf, Smiljkovich, sspp, tritonus, vathra, Wehicle, YugoSlav