zene i ljudi.

zene i ljudi.

offline
  • Pridružio: 15 Nov 2005
  • Poruke: 167
  • Gde živiš: Herceg-Novi

e sad,moja prof. srpskog je jednom ovo rekla i ja sam konstatovala da to i nije bas ispravno.
naravno,ja"nisam"bila u pravu.
zar se ne kaze"zene i muskarci"?
Confused



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Okt 2003
  • Poruke: 2383
  • Gde živiš: Beograd

Koliko se ja secam iz skole, u jednini pripadnica zenskog roda je zena u mnozini zene, dok je kod muskog roda, covek i ljudi, jer nekako mi je logicno uvek kazes covek i zena, barem ja govorim, pa je to po meni logican sled... stvarno ne znam toliko pravilno srpski jezik, samo kazem sta mi je logicno.



offline
  • Pridružio: 12 Jun 2005
  • Poruke: 855
  • Gde živiš: Bg / Ns

da, mislim da je SAnja dobro rekla.
Mnozina od imenice "covek" je "ljudi". Mozda si pogresno razumela profesorku? Mislim, sigurno moze i da se kaze "zene i muskarci" (bar sam ja tako po novinama vidjala Bebee Dol ), ali ako stavljas u mnozinu , logicno mi je ovo :
zena i covek ==> zene i ljudi
zena i muskarac ==> zene i muskarci

offline
  • Pridružio: 12 Sep 2003
  • Poruke: 2839
  • Gde živiš: Kotor

Čovek je naziv naše vrste, ženski pol je žena a muški muškarac.
Znači, ljudi predstavlja množinu imenice čovek, a taj termin ponekad potpuno neopravdano koristimo da bismo označili pripadnike muškog roda.

Problem je najverovatnije u patrijahalnim korenima našeg društva, gde su u prošlosti sva prava i atribute pravih predstavnika vrste prisvajali muškarci.

Možda je dobar primer upravo čuvena rečenica patrijaha Pavla: "Budimo ljudi, iako smo Srbi", gde on pod pojmom ljudi podrazumeva da trebamo potencirati pozitivne osobine naše vrste koje nas izdvajaju od drugih životinja, a ne da trebamo da budemo muškarci.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1043 korisnika na forumu :: 94 registrovanih, 9 sakrivenih i 940 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 4thFlavian, aleph_one, Asteker, Ba4e, Ben Roj, bobomicek, bojcistv, boromir, bpop, BrcakRS, carinko, cemix, CHARLIE JA., Cirkon, Citalac, Comyymoc, cyprus, darcaud, Denaya, Djota1, drale12, dule10savic, dulleo, Dzuki, elenemste, expanse, Feller, Flanker-G, g_g, gasa97, Georgius, glados, Goxy1, HogarStrashni, Ikica977, IvanMiletic, Jaz, JK, jon istvan, K a s p e r, kalens021, kibihrchak, kikisp, Kontrausluga, ljubo70, lucko1, M74AB3, Marko Marković, mexo, Milan 84, Milan A. Nikolic, milanpetkovicv, Mis uz pusku, mist-mist, mkukoleca, Mrav Obrad, Naj-Turs, Natuzzi, nenad81, nuke92, Papadubi, pein, Pilence, pisac12, pobeda, raptorsi, Ray1973, redstar011, RiV, RJ, rodoljub, rovac, S-lash, sap, Sharpshooter, skok, skvara, spalev, Srky Boy, stegonosa, Stevan2026, stibium51, styg, t.e.m.p.l.a.r., tamno.nebo, Tanasko95, vathra, Veless, Vica1958, Vrač, XBMC, Yekaterinburg, YugoSlav, zemljanin