Misija Aura

Misija Aura

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2005
  • Poruke: 3549

Sve je spremno za 11. srpnja kada će NASA lansirati svoj satelit nove generacije koji će istraživati sastav i svojstva atmosfere našeg planeta - Zemlje

Misija AURA

Za nekoliko dana, 11. srpnja, 2004. u 12:02, NASA će lansirati Auru, satelit nove generacije namijenjen promatranju Zemlje. Aura će nam dati najbolje i najpouzdanije informacije o stanju atmosfere našeg planeta, pomoći će nam da shvatimo kako sastav atmosfere utječe i odgovara Zemljinim klimatskim promjenama. Također, satelit će nam dati informacije i pomoći će u otkrivanju procesa koji povezuju lokalnu i globalnu sliku kvalitete zraka. Aura će dati i odgovor na pitanje da li se Zemljin ozonski omotač obnavlja. Ta i druga istraživanja će biti moguća zahvaljujući 4 vrlo složena instrumenta koje Aura nosi na sebi.

Istraživanje će Aura provoditi od slojeva troposfere gdje se nalazimo i mi, do slojeva stratosfere gdje se nalazi ozonski omotač i štiti život na Zemlji.

Aura će upotpuniti niz NASA-inih satelita namijenjenih promatranju Zemlje – osim Aure, tu su još i Tera (promatra tlo) i Aqua (promatra vodene površine i tok vode na Zemlji)

Aura će nam dati odgovore na pitanja da li se ozonski sloj obnavlja, utvrdit će se učinkovitost mnogobrojnih međunarodnih dogovora i konvencija o smanjenju emisije stakleničkih plinova – Aura će se baviti i proučavanjem koncentracije kemijskih spojeva koji oštećuju ozonski sloj poput CFC-a (klorofluorougljika).

Aura će pouzdano odrediti globalnu razinu CFC-a, i njihovih nusprodukata – klora i broma koji uništavaju ozon. Također, uz pomoć Aure ćemo moći pratiti izvore i procese koji djeluju na globlanu i lokalnu kvalitetu zraka. Interesantna je opcija koja će nam omogućiti da uz pomoć Aure saznamo i razlikujemo plinove koje u zrak dolaze prirodnim putem ili djelovanjem ljudi.

Nekoliko općih podataka o Auri:
Dimenzije: 4.7 m x 17.37m x 6.91m
Masa prilikom lansiranja: 2 967kg
Snaga: 4.6 kilowata, energijom se opskrbljuje solarnim pločama
Orbitalna visina: 705 km
Trajanje misije: 6 godina
Znanstveni instrumenti
- High Resolution Dynamics Limb Sounder (HIRDLS)
- Microwave Limb Sounder (MLS)
- Ozone Monitoring Instrument (OMI)
- Tropospheric Emission Spectrometer (TES)

Mjesto lansiranja: Space Launch Complex (SLC 2) Western Range, Vandenberg Air Force Base, Calif.

Letjelica lansiranja: Boeing’s Delta 7920-10L
Vrijeme lansiranja: 11. lipnja, 2004. u 12:02. Vremenski je prozor 3 minute

Prijam prvih signala: 25 sati nakon lansiranja
Početak znanstevnih operacija: 90 dana nakon lansiranja
Cijena: 785 milijuna dolara (oko 5,1 mlrd kuna)

Izvor

Izvješće o stanju satelita Aura

Nakon što je uspješno lansirana 15. srpnja, 2004., Aura se uspješno smjestila u orbitu i spremna je za početak svojeg znanstvenog istraživanja

Aura, NASA-in satelit namijenjen istraživanju atmosfere našeg planeta, lansiran je 15. srpnja. U ovom članku vam dajemo pregled najvažnijih novosti o Auri.

Prema službenom NASA-inom priopćenju, stanje satelita Aura je odlično. Svi sustavi rade dobro i nema nikakvih poteškoća ili mana.

Sat vremena nakon lansiranja, satelit se odvojio od same rakete nosača (Boeing Delta II). Nakon toga je došlo do otvaranja solarnih ploča i usmjeravanja satelita. Uslijedila je preliminarna komunikacija sa Zemljom kako bi se dobili osnovni telemetrijski podaci o položaju i stanju letjelice.

Svi sustavi na letjelici su pokazali spremnost za izvođenje predviđenih znanstvenih promatranja i prikupljanje informacija. S obzirom da se satelit mora dovesti na visino od 705 kilometara, 4 od 6 predviđenih paljenja potisnika je već učinjeno. Peto se paljenje očekuje u petak, 6. kolovoza.

Četiri instrumenta koja se nalaze na Auri su sustavno aktivirana i počelo je njihovo postavljanje - izvlačenje na predviđena mjesta.



"Prema onome što smo do sada vidjeli, satelit se ponaša vrlo dobro" - rekao je Rick Pickering, voditelj projekta Aura pri NASA-inom Goddard Space Flight Centeru. "Također, cijeli se tim pokazao iznimno uspješnim i ne samo da su članovi tima dobro uvježbani, neki od njih velikih i važnih iskustava s Aurom" - ističe Pickering.

Podsjećamo, Aura, čija je misija posvećena utvrđivanju općeg stanja naše atmosfere, će nam dati odgovore na nekoliko iznimno važnih pitanja: obnavlja li se ozonski sloj oko Zemlje, koji procesi utječu na kvalitetu zraka te koji su mehanizmi promjene klime na Zemlji.

NASA očekuje prve znanstvene rezultate u razdoblju za 30 do 90 dana.

Aura na sebi nosi 4 glavna instrumenta koji su predviđeni za ispitivanje različitih aspekata naše atmosfere. Aura će provoditi istraživanja cjelokupnog atmosferskog omotača: od troposfere u kojoj se nalazimo i mi, pa sve do stratosfere - mjesta na kojem je lociran ozonski omotač.

S uspješnim lansiranjem Aure, dovršena je prva serija NASA-inih satelita namijenjenih promatranju Zemlje (tzv. EOS - Earth Orbiting System). Uz Auru, tu seriju čine Aqua (namijenjena promatranju vodenog toka na Zemlji) i Terra (satelit koji promatra kopno na našem planetu).

Pogledaj



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1206 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 5 sakrivenih i 1162 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Areal84, cenejac111, crnitrn, deLacy, DonRumataEstorski, dragoljub11987, galerija, Gall, hyla, jackreacher011011, janbo, Joco Skljoco, JOntra, Karla, Krusarac, laurusri, Leonov, mercedesamg, MrNo, opt1, panonski mornar, pein, procesor, repac, Ripanjac, sasa87, Srle993, Stoilkovic, suton, Trpe Grozni, tubular, Tvrtko I, Valter071, Vladko, wizzardone, xpforswodniw, ZetaMan, zixmix, šumar bk2