Vek i po od rođenja Paje Jovanovića

Vek i po od rođenja Paje Jovanovića

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

U Galeriji SANU u toku je izložba posvećena najpoznatijem predstavniku realizma u slikarstvu kod nas, kojom se obeležava jubilej njegovog rođenja.

Citat:U Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti je otvorena izložba slika Paje Jovanovića. Centralni događaj jubileja kojim se obeležava 150 godina od rođenja jednog od najuglednijih srpskih slikara, predstavlja najreprezentativnija Jovanovićeva dela, nastala u rasponu dužem od pet decenija.
...
Izložba će biti otvorena u galeriji SANU do 21. februara 2010. godine, a tokom njenog trajanja biće organizovana predavanja, stručna vođenja, projekcije filmova kao i aktivnosti Narodnog muzeja koji je izložbu i realizovao.

Proslava jubileja Paje Jovanovića nastaviće se i tokom prve polovine naredne godine kada će u Galeriji matice srpske biti otvorena izložba "Žene u slikarstvu Paje Jovanovića", odnosno održan veliki naučni skup i objavljena dvotomna monografija.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • tuzor  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Sep 2007
  • Poruke: 4115
  • Gde živiš: U Kraljevstvu duha

Završna manifestacija povodom veka i po od rođenja našeg slikara baš je osmišljena adekvatno i sa ukusom. U Galeriji Matice srpske u Novom Sadu otvorena je izložba "Između estetike i života - predstava žene u slikarstvu Paje Jovanovića".

Citat:Kroz izložbu je prikazano pet segmenata, odnosno različitih načina prikazivanja žene u zavisnosti od teme kojom se slikar bavio, tako da su u prvoj sali aktovi, u drugoj portreti njegovog omiljenog modela, a kasnije supruge Muni, a slede slike sa scenama iz života balkanskih naroda i reprezentativni portreti žena.
. . .
Posetiocima će biti predstavljena 52 dela - slika, grafika i crteža iz fondova Muzeja grada Beograda, Narodnog muzeja u Beogradu, Gradskog muzeja u Vršcu, Narodnog muzeja u Zrenjaninu i GMS, među kojima i radovi - skice, koji nisu bili poznati široj javnosti.
U toku izložbe, koja traje do 6. juna, GMS će biti otvorena za publiku od utorka do subote, od 12 do 20 časova, a nedeljom od 10 do 18 sati.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Tekst je star, ali je aktuelan, s obzirom na to da se upravo navršava godinu dana od početka proslave godišnjice Pajinog rođenja.

Citat:Pompezno najavljena proslava stopedesetogodišnjice rođenja Paje Jovanovića, sa pohvalnim tekstovima u medijima, nagoveštava da je Država htela „nešto” od Paje Jovanovića. Iako je Ministarstvo kulture proglasilo 2009. godinu godinom Paje Jovanovića, jednog od najvećih srpskih slikara 19. i prve polovine 20. veka, stiče se utisak da je potencijal ovako zamišljenog kulturnog događaja ostao potpuno neiskorišćen – smatra istoričarka umetnosti Katarina Mitrović, član novoosnovane organizacije za umetnost i kulturu „Pogled”, koja je nedavno organizovala razgovor na ovu temu u beogradskom Centru za razvoj kulturnog razvitka.
„Ipak, rezultati neformalnog ispitivanja pokazuju da Godina Paje Jovanovića nije bitno uticala na bolje poznavanje umetničkog nasleđa koje je ostavio ovaj slikar, kao i da veliki broj građana uopšte ne zna ko je bio Paja Jovanović. Malo njih zna da je reč o srpskom slikaru, a još manje da je reč o autoru Seobe Srba ili Borbe petlova”, kaže Katarina Mitrović, kustoskinja Istorijskog muzeja Srbije.
...
Propust u obeležavanju godišnjice Paje Jovanovića, Nenad Makuljević vidi u činjenici da se niko nije setio da objavi autobiografiju ovog slikara.
„Reč je o veoma intrigantnom tekstu iz koga se vidi da je Paja Jovanović bio veliki erotoman. U autobiografiji slikar opisuje svoj model pa kaže: ’Obukao sam ga u arnautsko odelo, pravi Crnogorac’. Ali, možda nekom takav Paja ne odgovara.”


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

U vezi sa ovom temom je i vest o konačnom objavljivanju prvog toma dugo iščekivane monografije: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Tekst iz "Politike" svedoči i o stalnom problemu povređenih sujeta i oštro podeljenih stavova kod nas. Tome možemo pridodati i činjenicu da su tokom godine Paje Jovanovića objavljene čak dve monografije, jedna od strane privatnog izdavača, a druga od strane državnih institucija. Prva predstavlja zbirku "bajatih" tekstova, dok se na drugu monografiju čekalo i čekalo. Glavni autor najvećeg dela tekstova obe knjige je isti, a i reprodukcije su slične. Cene su takođe usklađene, i u skladu su sa "reprezentativnom opremom" knjiga. Uz malo saradnje i obostrane promišljenosti možda se moglo izbeći ovo dupliranje. Dve monografije na ovu skupoću, nije li malo mnogo? Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3039 korisnika na forumu :: 81 registrovanih, 3 sakrivenih i 2955 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alex71, Bahuss, bladesu, blue, bobo85, Bobrock1, bojank, bojanM84, braca57, Brada64, brane2208, celt, cenejac111, Chainsaw, Cirkon, cvrle312, Dannyboy, dejanlule72, Demi87, Desmond, djonsule, DJUNTA, DonRumataEstorski, draganl, Dragon Order, DragoslavS, dule10savic, Duschi, Dusko_Dugousko, Goga, Great White, Hans Gajger, HawX, Igor Antonic, Imperator_Aleksandr_lll, IQ116, jarovitt, Jeremiah, kljift, lafa008, Lj_ubo, luka35, Makarid, Manjane, maxim_von_burdengate, mačković, mikhailo, mladen.zovko, mm1811, neko_drugi, nemkea71, novator, pein, Petarvu, Piani Jazzer, Prle90, probisic, Profesor_018, Pururin, rokokoko, sajorg, saputnik plavetnila, sasics, Sharpshooter, shiro, Simulink11000, SirOliver, Slobodan Filipović, Stojan Mrsavi, Tamna_strana_Meseca, tecataki, Topaz9, TRAVUNIJA, Tumansky, VanZan, Velizar Laro, VJ, Volfero, zax22r, ZlatniRez, 800077