Ruski nosač rakete 'Sojuz-U' lansirao je u petak s kosmodroma Bajkonur [Kazahstan] naučni satelit 'Foton-M' s 'posadom' u kojoj ima predstavnika flore i faune čiji će rezultati istraživanja naći praktičnu primenu u raznim granama nauke i života na Zemlji.
U specijalnom kontejneru 'Fotona' nalaze se lutke svilene bube, 10 miševa koji žive u mongolskom pesku, 20 tritona [vrsta vodozemaca], pet guštera, 20 puževa, grupa buba švaba i brojni mikroorganizmi, koji će u vreme leta biti snimani kamerama, naveo je profesor moskovskog Instituta bioloških problema Jevgenij Ilijin.
Prema rečima ruskog profesora, miševi su smešteni u hermetičkim kavezima, modulima opremljenim s posebnim sistemima koji obezbeđuju životne uslove.
Osnovni zadatak eksperimenta je uticaj bestežinskog stanja tokom leta na fiziologiju miševa i analiza razmene materija u uslovima kosmičkog leta.
Kod puževa će biti izveden eksperiment istraživanja uticaja bestežinskog stanja na ponašanje organizma i osetljivost receptora i organa za ravnotezu. Istraživanje je pripremio ruski Institut neurofiziologije i istraživači NASA.
Eksperiment 'Regeneracija' biće izveden kod vodozemca tritona kojima su pre leta odsečeni neki delovi tela. Naučni program posvećen je istraživanju uticaja bezetežinskog stanja i jonizirajuće radijacije na regeneraciju tkiva.
Eksperimenat 'Gekon' biće izveden na gušterima gekonima koji su pre smeštanja u kontejnere doživeli različite traume. Zadatak istraživanja je objašnjavanje stepena uticaja bestežinskog stanja na metabolizam ćelija organizma.
Studenti moskovskog univerziteta pripremili su eksperiment s buba-švabama koji ima zadatak da ispita njihovu izdržljivost prilikom opterećenja tokom leta.
U kosmosu će biti ispitivani i mikrooorganizmi: biodestruktori [bacili i gljivice], probiotičke kulture [laktobacili], streptomicete [bakterije] itd.
Biće izvedeni i programi pobednika studentskih konkursa - testovi 'Leptir', 'Arahis' i 'Svilena buba' u kojima će biti praćen razvoj larvi tokom boravka u kosmosu.
Pre dve godine 'Foton-M2' odneo je u kosmos rakove, guštere, španske igličaste tritone i reptile, gekone kao i mokroorganizme koji su uspešno završili kosmičku misiju i vratili se na Zemlju na dalja ispitivanja.
Povratak neobične kosmičke ekipe iz orbite očekuje se 26. septembra.
RTS
|