U našoj galaksiji postoji na desetine milijardi stenovitih planeta sa temperaturom pogodnom za razvoj života, smatraju evropski astronomi.
Oko 40 odsto crvenih patuljastih zvezda - najčešćeg tipa zvezda u Mlečnom putu - imaju barem jednu "super-Zemlju", planetu koja orbituje u zoni u kojoj je život moguć, prenosi Rojters.
Budući da u Mlečnom putu ima oko 160 milijardi crvenih patuljastih zvezda, može se zaključiti da je broj svetova potencijalno dovoljno topli i vlažni da se na njima razvije život - ogroman.
Vođa istraživanja, Ksavje Bonfis sa Instituta planetologije i astrofizike u Grenoblu, kaže da je broj od 40 odsto samo donja granica, jer u obzir nisu uzete male stenovite planete kojih ima najviše.
Njegov tim je prvi koji je u zonama pogodnim za život izračunao broj super-Zemlji - planeta sa masom između jedan i 10 puta većom od Zemlje.
Crvene patuljaste zvezde, koje su hladne i blede u poređenju sa našim Suncem, predstavljaju oko 80 odsto svih zvezda u našoj galaksiji.
Nakon posmatranja 102 ovakve zvezde pomoću teleskopa Evropske južne opservatorije (ESO) u Čileu, Bonfis i njegov tim otkrili su da stenovitih planeta ima daleko više od gasovitih, poput Jupitera i Saturna.
Ovi stenoviti svetovi koji se okreću oko crvenih patuljastih zvezda nisu obavezno prijatna mesta za bilo kakav oblik života.
To je stoga što su njihove zvezde daleko hladnije od Sunca, pa bi ove planete ukoliko imaju vodu u tečnom stanju na površini morale da kruže bliže svojoj zvezdi nego Zemlja oko Sunca. Time bi, međutim, one bile na udaru štetnih iks zraka i ultraljubičaste radijacije.
Naučnici planiraju da podrobnije posmatraju neke od ovih planeta kako bi prikupili informacije o njihovoj atmosferi i pomogli u pronalaženju potencijalnih znakova života.
Rezultati istraživanja predstavljeni su u studiji objavljenoj u časopisu "Astronomija&Astrofizika".
Izvor: http://www.b92.rs/zivot/vesti.php?yyyy=2012&mm....._id=595225
|