Nejasna budućnost shuttlea

Nejasna budućnost shuttlea

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2005
  • Poruke: 3549

Nakon sigurnog povratka Discoveryja na Zemlju, još se ne zna što će se dogoditi s budućim misijama. Dok se problemi s toplinskim štitom ne riješe, letjelice će čvrsto stajati na tlu.

Nakon dva ultrazvučna praska, Discovery se pojavio na tamnom pustinjskom nebu i nježno se prizemljio. Oduševljenje posade i kontrole misije bilo je razumljivo nakon dvotjednog strahovanja da bi se mogla ponoviti nesreća koju je doživjela Columbia.

Misija je dokazala koliko je čitava flota shuttlea ranjiva unatoč enormnim količinama napora i novca koji su uloženi u prvu američku ljudsku misiju nakon dvije i pol godine.

Ubrzo nakon polijetanja 26. srpnja, sa spremnika za gorivo otpao je komad od pola kilograma toplinske izolacije – kvar koji je uzrokovao 'otapanje' Columbijinog krila – ali je poštedio Discovery.

Svejedno, NASA je odlučila sve letjelice zadržati na tlu sve dok se ne riješi taj problem.

"Poduzet ćemo sve što je potrebno kako bismo se u svemir vratili do kraja ove godine", rekao je glavni čovjek NASA-e Michael Griffin. "Ali nećemo ići sve dok ne budemo potpuno spremni."

Osoblje odgovorno za shuttle priznalo je grešku s izolacijskom pjenom, ali naglašavaju da su inspekcijski, fotografski i drugi sustavi pribavljanja podataka na letjelici pokazali da je let prošao u najboljem redu.

Štoviše, iz NASA-e su objavili da na Discoveryju u orbiti nisu otkrivena nikakva veća oštećenja.

"Mislim da to pokazuje kako se vraćamo", rekao je šef svemirskih letova u NASA-i Bill Readdy. "Imamo još nekog posla, ali znamo što moramo učiniti i to ćemo učiniti."

Približavanjem letjelice Zemlji svi su imali na pameti nesreću Columbije. Kopilot James Kelly izjavio je da se "iskreno nadao kako će stići dalje nego što su stigli oni."

Za razliku od prethodnih spuštanja na pistu zračne baze Edwards, koja su privlačila gomile znatiželjnika, publici zbog postroženih mjera sigurnosti nakon terorističkih napada nije bilo dopušteno promatranje slijetanja.

Ulazak u atmosferu brzinom većom od 27.000 kilometara na sat zagrijao je Discovery na istu temperaturu koja je uništila krila Columbije.

Shuttle je brzo proletio iznad Pacifika i Sjeverne Kalifornije, te je, prošavši uz sjeverni rub Los Angelesa, na betonskoj pisti zračne baze Edwards završio putovanje od 9,5 milijuna kilometara i 219 orbita oko Zemlje.

NASA je, nakon nesreće Columbije, čiji su ostaci padali po dvije savezne države, prilagodila prilazne putanje svim mjestima spuštanja.

Dva sata nakon gašenja motora, astronauti su obišli letjelicu u potrazi za eventualnim oštećenjima.

"Ma, izgleda fantastično", rekla je zapovjednica Eileen Collins.

Rekla je da bi SAD trebao nastaviti s planiranim misijama shuttlea sve do dovršenja Međunarodne svemirske stanice, koje je planirano do 2010.

"Neki ljudi kažu da bismo trebali prestati letjeti zato jer smo imali nesreću. Iskreno, imali smo dvije nesreće, ali mi vjerujemo u ove misije i nastavit ćemo", rekla je Collins.

NASA je objavila da će Discovery ostati u Kaliforniji najmanje tjedan dana, prije nego ga stave na leđa modificirnaog Boeinga 747, koji će ga za 'sitnicu' od milijun dolara prebaciti natrag na Cape Canaveral.

Od svih 111 slijetanja shuttleova od 1981. godine, u Edwards ih se spustilo njih 49. Zadnji shuttle koji je sletio u tu bazu bio je Endeavor 2002.

Posada Discoveryja obavila je primarne ciljeve misije: opskrbiti Međunarodnu svemirsku stanicu i popraviti njenu pokvarenu opremu. Kao prvi shuttle koji je posjetio orbitalni laboratorij nakon 2002., Discovery je uz Stanicu ostao spojen devet dana.

Astronauti su izveli dvije planirane svemirske šetnje kako bi isprobali nove tehnike popravaka i zamijenili pokvarene žiroskope veličine stroja za pranje rublja na ISS-u. To je prvi put u tri godine da na Stanici istovremeno rade svi žiroskopi, pomoću kojih se održava stabilni položaj i putanja.

U trećoj, nepredviđenoj svemirskoj šetnji, astronaut Stephen Robinson zašao je pod trbuh Discoveryja kako bi izvukao dvije izolacijske trake za koje su tehničari sa Zemlje mislili da bi mogli izazvati pregrijavanje prilikom povratka u atmosferu i nesreću identičnu Columbijinoj.

NASA je otkazala četvrtu svemirsku šetnju za popravak termalnog štita u blizini prozora upravljačke kabine, jer je procijenjeno da predstavlja malu opasnost za letjelicu.

Collins je rekla da nije mogla vidjeti oštećenje iz orbite, a kontrola sa Zemlje je utvrdila da temalni štit nije "značajnije oštećen".
Ovde



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 811 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 6 sakrivenih i 762 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, amaterSRB, babaroga, bladesu, Brana01, BraneS, BRATORIII, Caruga5, Centauro, dane007, doloress, DonRumataEstorski, dragoljub11987, Duh sa sekirom, hyla, Karla, Krusarac, Kubovac, Leonov, Luka Blažević, Marko Marković, Mixelotti, moldway, MrNo, Oscar, pein, RecA, robert1979, Rogan33, S2M, Smiljke, sokars, sokojet, stalja, styg, VJ, voja64, VP6919, vukdra, vukovi, wizzardone, zillbg