condizionale passato upotreba

condizionale passato upotreba

offline
  • Sve 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 5

Moze li neko malo da mi pojasni gde jos i kako moze da se upotrebi ovaj glagolski oblik osim u kondicionalnim recenicama?
Npr. kako bi se prevele sledece recenice:

1. Mai non avrei voluto darti sui nervi.
2. Prima non scrivevo io ora non scrivevi tu, ma sarebbe andata bene.

Hvala Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Feb 2011
  • Poruke: 730

CONDIZIONALE PASSATO
upotrebljava se da bi se izrazila:

• želja → avrei voluto comprare quel vestito (ali ga nisam kupila)
mi sarebbe piaciuto uscire con lui (ali nisam izašla)

• pretpostavka→ i ladri sarebbero entrati dalla finestra (izgleda da su lopovi ušli kroz prozor)

• mišljenje→secondo me, avresti dovuto studiare di più;(po mom mišljenju trebao si bolje da učiš)

• savet→ non avresti dovuto mangiare così tanto; (nisi smeo toliko da jedeš)

• kondicional prošli se koristi i da izrazi nešto što se moglo desiti u prošlosti, ali se nije desilo jer nije bilo uslova za to:
avrei voluto aiutarti, ma non ne ho avuto il tempo;
(želela sam da ti pomognem ali nisam imala vremena)



offline
  • Sve 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 5

Hvala puno Smile
E sad da pokusam da prevedem:
1. Nikada nisam zeleo/la da te nerviram.
2. Pre nisam pisao/la ja sada nisi ti, ali moglo je da bude dobro / ali izgleda da je ispalo dobro. ???

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 993 korisnika na forumu :: 62 registrovanih, 5 sakrivenih i 926 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, Apok, aramis s, Asparagus, blatruc82, bojank, bojanstros9, cole77, Colt D, crazydkure, cuvarkuca, Dado78, desmeki, Djokislav, DonRumataEstorski, famoso, Georgius, Gogi_avio, gregorxix, gusi, Hans Gajger, herrDule, InzenjerBL, ivran064, jodzula, Jovan1983, Kajzer Soze, Kvaka22, laurusri, leopard83, lord sir giga, LostInSpaceandTime, luka35, MadMike, Marko Marković, markolopin, MB120mm, Miler88, MILO-VAN, Mirage 2000N, nevjerna beba, nobutado, Oscar, Poof, proka89, Pururin, rakivan, S.Palestinac, saki80, Sava89, Semberija, ShtagodShtagod, smes_no, Szigetwar, tomigun, Vanderx, vathra, veljko82, vojnik švejk, vrgudinac, xAlex2, Zorge