Known Universe

Known Universe

offline
  • Pridružio: 09 Jun 2006
  • Poruke: 157

Pre nekoliko nedelja na National Geographic se emitovala emisija "The Beginning and the End Of the Universe" Space Week. Fascinirao me taj pogled na nauku i sadasnje NASA-ino razmisljanje.


Ukoliko neko nije gledao, a interesuje ga, pogledajete vise na ovom sajtu koja sadrzi vise opcija.
channel.nationalgeographic.com/series/known-universe#tab-Videos/06333_00



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Nov 2008
  • Poruke: 186
  • Gde živiš: na

Moze li ukratko opis, za nas sa jeftinijim ulaznicama?



offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

netsrbija.net ::Moze li ukratko opis, za nas sa jeftinijim ulaznicama?

Moze naravno, ali bi bilo stvarno predugacko da se sve preprica Very Happy.

Prica otprilike ide ovako, malo drustvance na nekoj plazi pravi rostilj ili sta vec u kasne vecernje sate, kamera nas polako ( i narator ) okrece ka zvezdama. Onda kamera odlazi u orbitu i odatle gledamo na lepu nam nasu Zemlju, dalje putujemo do Meseca, pa na Veneru, Merkur, Mars i sve planete suncevog sistema, sve uz obasnjenja i pricu naratora.

Onda putujemo warp-om do najblizeg sistema, vidimo druge zvezde. Dolazimo do prvih Novih, Supernovih, Neutronskih zvezda, maglina, belih patuljaka, crnih rupa i mnogo jos sta Smile.

Imamo pogled izvan galaksije, idemo do najblizeg kvazara. Putujemo kroz vreme, dolazimo do pocetka svemira i Big Benga.

Onda se ponovo vracamo na pocetak na plazu gde smo i poceli, cisto da se pokaze koliko smo mali, beznacajni i koliko smo sretni sto nam je komsiluk tako miran i tih.

Emisija traje oko 2 sata i slobodno mogu reci da je jedna od najboljih koju sam ikada gledao ( ako ne i najbolja ). Najava za tu emisiju se meni vrti kao pozadina na desku. Animacija je tako stvarna, da dolazi do granice neverovatnosti. Ne znam kako bih drugacije mogao da docaram, evo nekoliko slika ( mozda neka i za wall da ode Very Happy ):











Slike i nisu nekog kvaliteta Sad, posto su kadrovi hvatani "nazivo", ali bice dovoljne da docaraju neverovatnost emisije, bar se nadam Smile.

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Odgledala sve emisije o kojima se ovde priča Very Happy (valjda).

Journey to the End of the Universe nam dočarava kako izgleda svemir izbliza. Upečatljiva i glasna muzika, epska naracija, doprinose da sve deluje zastrašujuće i veličanstveno. Uostalom, tu su slike Very Happy

Known Universe, odgledala sam tri epizode (valjda više i nije emitovano).
Ovaj serijal je naučno popularan, sa naglaskom na popularan, namenjen onima koji, kao i ja, nisu baš upućeni u ove teme. Putem plastičnih primera, preko onih pojava koje su nam poznate i koje možemo da zamislimo, pokušavaju se dočarati nezamislivi odnosi koji vladaju u svemiru. Nekoliko simpatičnih naučnika putem teorije i uz pomoć svakodnevnih predmeta i situacija, objašnjava nam ono što nije baš lako objasniti.

The Fastest

Zaključak ove epizode glasi da je brzina ključna za istraživanje svemira. Kako danas nije moguće zamisliti brzinu veću od brzine svetlosti, a kamoli je dostići, postavlja se pitanje kako premostiti razdaljine koje se mere ne-znam-ni-ja kolikim brojem svetlosnih godina. Upoznajemo se sa aktuelnim naučnim dostignućima namenjenim rešavanju ovog poblema. Naime, već odavno je jasno da sistem goriva koji se trenutno koristi neće moći i dalje da se koristi, jer je nemoguće obezbediti potrebnu količinu goriva za neko pretpostavljeno duže putovanje.
Najpre se razmatra solar sail sistem, koji funkcioniše po principu jedrenjaka, samo što se umesto energije vetra koristi energija svetlosti.
Zatim se upoznajemo sa nekadašnjim astronautom Frenklinom Čeng-Diazom (ako je moja transkripcija dobra), i nečim što se zove Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket. Kako to radi nemojte mene da pitate, ali dr Čeng-Diaz je optimista, i smatra da će upravo taj sistem (koji inače razvija kao privatnik, nezavisno od NASA-e i ostalih) biti sistem nove generacije svemirskih letelica. Prema njegovim rečima, kosmonaut koji će sleteti na Mars, u takvoj plazma raketi, već je rođen negde, i u tinejdžerskom je dobu. Dakle, za 15-ak godina bi sve trebalo da profunkcioniše.

A zatim pokušavaju da nam objasne posebnu teoriju relativnosti, i tu sam se ja malo pogubila. Mr. Green U svakom slučaju, svi znamo priču o povezanosti vremena i prostora, relativnim i apsolutnim vrednostima, manje više. Objašnjava se zatim fenomen crnih rupa, a meni je naročito poetično bilo to, da gledajući u nebo, i posmatrajući zvezde, mi zapravo gledamo u daleku prošlost. Razdaljine su tako velike, da svetlost koja je tamo aktuelna ne može da stigne do nas. Na kraju spominju i poznate mogućnosti, koje su zasada svakako samo u sferi teorije, poznate kao wormholes i warp drive. Prema prvoj, bilo bi moguće saviti svemir, tako da se mesto starta, odnosno ulaska, i cilja, odnosno izlaska, preklope, i na taj način se dobije portal kroz koji se stiže s jedne do druge destinacije. Kako svemir poznaje i dimeziju vremena, teorijski, ovi portali bi omogućili i putovanje kroz vreme.
Druga ideja se zasniva na tome da je svemir moguće, s prednje strane nabrati, kao tkaninu, a sa zadnje strane povući, tako da se zapravo ne krećemo mi, već se svemir provlači ispod nas. Teorija, mašta, jednog dana možda stvarnost?

The Most Explosive

Kreću da nas plaše najpre malim katastrofama, kao što je udar meteora, nekog manjeg, pa nešto većeg. Detaljno prikažu šta bi se sve dogodilo u tom slučaju sa životom na Zemlji. Onda nas uteše da je tako nešto (udar većeg meteora) malo verovatno.
Zatim objašnjavaju kako umiru zvezde, i šta bi se dogodilo da eksplodira neka u komšiluku, ali i tu smo bezbedni, nema ih takvih umirućih u blizini.
Sledi priča o gama zracima, ali to nisam baš pažljivo pratila, ne sećam se Mr. Green I na kraju, naravno, big bang, koji se odvio u tišini. Nešto iz ničega, ja ne umem da shvatim Neutral U vezi sa širenjem svemira, govori se o gravitaciji, i o dark energy, koja ubrzava širenje svemira. Koliko sam shvatila, naučnici i dalje pokušavaju da uklope ovu pojavu u sadašnja naučna saznanja.

The Biggest and the Smallest

Najpre nas upoznaju sa ekstremno velikim pojavama u svemiru, prvo planetama u našem, Solarnom sistemu, pa sa Suncem, pa sa drugim zvezdama iz drugih sistema. Zatim se objašnjava kako je delikatan položaj Zemlje u odnosu na Sunce, promena udaljenosti od svega 5% bi ugrozila sav živi svet na njoj. A zatim slede neverovatne brojke u vezi sa brojem galaksija u svemiru i brojem zvezda u njima. Bilioni, trilioni, oktilioni, samo pršte. Za razliku od zvezda, planete koje nisu velike nije lako uočiti, ali upoznajemo se sa jednim od načina kako da im doskočimo, sa Kepler teleskopom
A onda se okreću malim veličinama, atomu, i subatomskim česticama. I kao što svemir u najvećoj meri čini prazan prostor, tako je i atom u najvećoj meri prazan, odnosno rastojanja između jezgra i elektrona su nezamislivo velika (obzirom da je atom tako mali). Onda malo pričaju o cepanju atoma, malo o hemijskim elementima, nanotehnologijama i njihovoj primeni u medicini. I na kraju, poetski zaključak da smo svi načinjeni od zvezda, i da su svi atomi, od kojih se sve živo i neživo na Zemlji sastoji, reciklirani, da je vazduh koji udišemo, u teoriji, pre tri stotine godina mogao da udiše i Njutn, ili neko drugi.

Sve se na kraju može svesti na reči holandskog astronoma Hajgensa:
Citat:"Kako nepregledne mora da su one sfere, a kako je beznačajna ova Zemlja, pozornica na kojoj se odvijaju sve naše velike namere, sve naše plovidbe i sve naše bitke, u poređenju sa njima."
Ako smem i da peporučim knjigu "Universe - The Definite Visual Guide" (kod nas "Vasiona, velika ilustrovana enciklopedija"), nije baš jeftina, ali za listanje u nekoj knjižari. smešak

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Napisano: 01 Apr 2009 10:44

"Journey to the End of the Universe" je po meni mnogo bolji serijal.
mislim da ima tri epizode, ova glavna [Simke kacio fotke iz nje], zatim epizoda o crnim rupama, i epizoda o buducnosti [i kraju] univerzuma.

mada se mozda varam da je sve to jedan serijal, NG ih je januara pustala svako vece jedne cele nedelje...

"known universe" je za nijansu slabije uradjen, bar takav utisak stekoh smešak

Dopuna: 19 Jul 2009 2:47

naredna 7 dana ide 'space week' i na discovery i na national geograph.
uzivajte smešak

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2008
  • Poruke: 1159
  • Gde živiš: Ank-Morpork

jelkica7 ::A zatim slede neverovatne brojke u vezi sa brojem galaksija u svemiru i brojem zvezda u njima. Bilioni, trilioni, oktilioni, samo pršte.
Sa ovim u vezi, odgledah jedan zanimljiv klip. Govornik je Dzorz Smut, kosmolog i dobitnik Novelove nagrade za fiziku 2006. godine. Govor je odrzan 2008. godine.


offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Napisano: 19 Jul 2009 16:00

Svaka cast za klip, vredi odgledati smešak

Dopuna: 19 Jul 2009 20:12

evo upravo pocinje epizoda cije je screenshot-eve kacio Simke.
na National Geographic.
repriza verovatno ide nocas.

offline
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 245

Peca ::Napisano: 19 Jul 2009 16:00

Svaka cast za klip, vredi odgledati smešak

Dopuna: 19 Jul 2009 20:12

evo upravo pocinje epizoda cije je screenshot-eve kacio Simke.
na National Geographic.
repriza verovatno ide nocas.


Pustili su i reprizu evo sad je upravo gledam. Trenutno pricaju o pulsarima.

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2008
  • Poruke: 1159
  • Gde živiš: Ank-Morpork

Napisano: 20 Jul 2009 1:28

Peca ::Napisano: 19 Jul 2009 16:00

Svaka cast za klip, vredi odgledati smešak



Hvala.

Jedna zanimljivost: SDSS (7:02) je skenirao sve galaksije do udaljenosti od 2 milijarde svetlosnih godina Exclamation

Dopuna: 13 Sep 2009 23:51

Hubble Ultra Deep Field, Hablov najdalji pogled u proslost svemira.
Citat:The Hubble Ultra Deep Field, or HUDF, is an image of a small region of space in the constellation Fornax, composited from Hubble Space Telescope data accumulated over a period from September 24, 2003 through January 16, 2004. It is the deepest image of the universe ever taken, looking back approximately 13 billion years, and it will be used to search for galaxies that existed between 400 and 800 million years after the Big Bang. The HUDF image was taken in a section of the sky with a low density of bright stars in the near-field, allowing much better viewing of dimmer, more distant objects. The image contains an estimated 10,000 galaxies.


Dopuna: 14 Sep 2009 0:07

A evo i novih slika svemira, koje su snimljene ovog leta, posle Hablove popravke i nadogradnje opreme.

http://news.cnet.com/2300-11386_3-10001540-1.html?tag=mncol

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 972 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 12 sakrivenih i 915 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Rade, arsa, Ben Roj, bladesu, brundo65, Doca, doklevise, Dorcolac, dragoljub11987, Georgius, havoc995, ivan979, kinez88, KOV, Krusarac, kunktator, kybonacci, Lieutenant, ljuba, lord sir giga, LUDI, Luka Blažević, M1los, marsovac 2, mercedesamg, milenko crazy north, MiroslavD, Neretva, oldtimer, S2M, sap, slonic_tonic, Smiljke, Stoilkovic, theNedjeljko, tubular, VanHelsing, vathra, VJ, voja64, Volkhov-M, zixmix, zlaya011, Čivi