Najduzi uzorak leda otkrio nove podatke o promeni klime

Najduzi uzorak leda otkrio nove podatke o promeni klime

offline
  • SSpin 
  • Saradnik foruma
  • Pridružio: 09 Dec 2004
  • Poruke: 6488
  • Gde živiš: Nis -> ***Durlan City***

Uzorak leda, koji je u decembru 2004. izbušen do dubine od tri kilometra u sklopu Evropskog projekta za vadjenje uzoraka leda na Antarktiku, pružio je naučnicima nove informacije o toku klimatskih promena kroz istoriju.

Istraživanja na uzorku starom do 740.000 godina obavlja evropski istraživački tim, u čijem su sastavu i naučnici Instituta za polarna i pomorska istraživanja 'Alfred Vegener' iz nemačkog grada Bremerhafena.

Najduži uzorak leda na svetu je pokazao osam uzastopnih promena hladnih i toplih perioda. Naučnici su takodje otkrili da je količina leda na Antarktiku varirala zavisno od temperature. Pored toga, rezultati istraživanja su pokazali da je južni deo Južne Amerike jednom u prošlosti bio znatno suvlji i vetrovitiji nego što je danas, pa je tako do Antarktika stiglo više prašine.

Ove čestice prašine su poslužile kao hrana za alge u vodama regiona. Ipak, tokom hladnih perioda nije bilo povećanja broja organizama, kao što se očekivalo. Informacije dobijene analizom pomenutog uzorka leda ukazuju na to da naša planeta doživljava klimatske promene po odredjenom obrascu.

Kad ovi obrasci i njihova pravila budu shvaćeni i objašnjeni to će omogućiti stvaranje boljih klimatskih modela i tačnije predvidjanje klimatskih promena u budućnosti, istaakao je Erik Volf naučnik Britanskog instituta za istraživanje Antarktika.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Feb 2005
  • Poruke: 3549

Ali taj obrazac ne ukljucuje faktor coveka. Neka misle malo o tome?.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1216 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 7 sakrivenih i 1159 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15694 - dana 01 Feb 2026 12:23

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, A.R.Chafee.Jr., Aska, awathorn, babaroga, Bane san, Bbbggg1979, bbogdan, boranin45, brkan1, cojapop, cole77, cuculo, Demi87, Doc, doktor097, drimer, Drugsparrow, elenemste, Filip1, Flanker-G, istokzapad, jalos, Jezekijel, Kubovac, MB120mm, milanpb, mileta4, MrG, mrkanidja, neutrino, Nikolajevic, Nole, nuke92, Orc, ozzy, Paki, Panter, raptorsi, RileHerc, Sevetar, Slingshot, strn, Szigetwar, tuf, ujke, Vasilije Budović, Vlada78, zdrebac, zombicar153