some ili any

some ili any

offline
  • Pridružio: 24 Jan 2012
  • Poruke: 16

Da li neko može da mi objasni kada koristim SOME, a KADA ANY. Ako može da mi navedete primere.
Hvala!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 871
  • Gde živiš: Chimneys

Some se koristi u izjavnim rečenicama, a any se koristi u upitnim i odričnim rečenicama.

Na primer:

I bought some milk.
I didn't buy any milk.
Did you buy any milk?



offline
  • saten  Female
  • Legendarni građanin
  • Zvezdočtec... :)
  • Pridružio: 05 Jan 2008
  • Poruke: 3362
  • Gde živiš: Montmartre Quarter :)

Samo da dopunim Jelisejev post: some i any mogu da se koriste i uz brojive i uz nebrojive imenice. Uz brojive imenice znače neki, nekoliko dok uz nebrojive znače nešto, malo.

Na primer: Give me some sugar, please. Molim vas, dajte mi malo šećera.

offline
  • mcrule  Male
  • Legendarni građanin
  • Michael
  • Spy[Covert OPS], Gathering Intel/Info & The Ultimate Like Master[@ MyCity]
  • Pridružio: 21 Feb 2010
  • Poruke: 16934
  • Gde živiš: 43.6426°N 79.3871°W

Sve je manje-vise receno, ja kasnim po obicaju...


Za vise informacija/detalja evo i par link-ova: Arrow
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


smešak

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2005
  • Poruke: 2408

But, SOME is used in the following circumstances:

1. When we are offering something.
Would you like some coffee?
Do you want some sugar for your coffee?

2. When we are asking for something.
Could I have some salt, please?
Can I have some fries with that?

3. When we are suggesting something.
Why don't we rent some movies to watch tonight?
Why don't you give her some advice?

Izvor [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 12 Nov 2024
  • Poruke: 1

Ukoliko je nekom potrebno, uz detaljna objašnjenja na srpskom možeš da posetiš sajt gde možeš i da proveriš naučeno: (početnicima je dosta teško da se snađu kada je sve na engleskom, a ako uključe opciju prevedi stranicu ona postane besmislena)

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ovde se obrađuje samo upotreba some i any a u drugom postu imaš much i many. Ovo je sve razdvojeno jer je učenicima tako lakše da nauče.


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1146 korisnika na forumu :: 80 registrovanih, 7 sakrivenih i 1059 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 9k38, A3C, AMX72, Apok, bb929, Betty25, bokicacar, bokisha253, Borkanović, BrcakRS, Bubimir, carinko, Cicumile, CikaKURE, Cirkon, dejan1972, Desmond, dmitarche, drimer, Dukelander, dule10savic, dusanobr, Feller, Flanker-G, Gogi do, goran.vvv, gregorxix, hellenic, ILGromovnik, IpMan, jaeger, Jecmendo, Jeremiah, jimi_agf, Jomini, knutveliki, Kobrim, kolle.the.kid, kunktator, kybonacci, Lazur_01, Lotus, mainstream, Marko Marković, markusx, mercedesamg, mikhailo, Mićko, Motocar, mrkanidja, mrm, Neutral, Nomica, pein, peradetlić, Pero, Petarvu, Prečanin30, Ray1973, sajorg, samocitam, Siti2, Sledge Hammer, stefan95, Stepp, synergia, trademark1982, Tvrtko I, vaci, vazduh, Vlad000, vladobreda, Vladonius, Volkhov-M, zivojin32, Zmaj Tolak, zokizemun, 74, 800077