Linux vs Windows (razlike, prednosti i mane)

7

Linux vs Windows (razlike, prednosti i mane)

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2007
  • Poruke: 4759
  • Gde živiš: Niš

takođe se mikrosoft nalazi i u odboru za kontrolisanje opengl kao i u odboru za odf Confused Question

možda nisam u toku ali čemu sve bolji directxovi kao i openglovi
kada je u svetu globalizacije igračka scena de-facto mrtva
tako bar kaže Qzma Sad
http://www.sk.rs/2009/11/siji01.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • real 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2004
  • Poruke: 2297
  • Gde živiš: Kragujevac

Ne znam. Nisam upućen u tu tematiku zbog toga što nikad ne igram igrice niti me zanimaju.

A to da M$ ima uticaj na razvoj OpenGL-a me ne čudi. Ne bi me iznenadilo ni da čujem da imaju uticaj na razvoj Linux-a. Odavno se priča da Linux kernel sadrži neke njihove patente. Za sad M$ maltretira velike kompanije kao što su Amazon, Novel, I-O Data terajući ih da praktično "licenciraju" linux u njegovu korist da bi izbegli sudske sporove oko patentnih prava.



offline
  • Pridružio: 10 Avg 2006
  • Poruke: 1009
  • Gde živiš: Beograd

zašto bi bila prednost ako ti kao programer imaš mogućnost da napraviš aplikaciju koja
funkcioniše samo na jednoj platformi Confused GUZ - Glavom U Zid


Nisam se bavio 3D programiranjem,ali je ocigledno da OpenGL igre imaju neuporedivo losiju grafiku od novih DirectX igara. Stvarno se ne razumem mnogo u te stvari,ali dosad nisam video nijednu 3D linux igru koja moze da parira igrama pravljenim za win (o grafici govorim). Mislim da je jedna od stvari koje najvise usporavaju sirenje linuxa bas manjak igara. Sada,da li na linuksu ne moze da se postigne taj nivo grafike ili je moguce samo kompanije u tome ne vide zaradu,u to necu da ulazim jer stvarno ne znam. Embarassed

Eto,cisto da ne bude da samo hvalim linuks a pljujem win Very Happy

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2007
  • Poruke: 4759
  • Gde živiš: Niš

Napisano: 07 Apr 2010 22:09

ovako kako je rečeno ispada cvećka ali pretragom foruma može se utvrditi da je sam ms bio na optuženičkoj klupi za dosta stvari Very Happy
Cool

Citat:
Odavno se priča da Linux kernel sadrži neke njihove patente

http://www.nosoftwarepatents.com/en/m/intro/index.html
Cool

Citat:
,ali je ocigledno da OpenGL igre imaju neuporedivo losiju grafiku od novih DirectX igara

stvarno nemam resurse da vršim pretragu o tome da li je lepa grafika,
mada su lepe opengl igre postojale i za windows Question

Dopuna: 07 Apr 2010 22:14

ajde ovako koliko fizičkih računara mogu d apoteraju
sve moguće igre , najveći broj prodatih kartica spad au
gf2mx gf4mx440 gf5200 gf6200 ili ati ekvivalente

tako da dolazimo do elitizma, gde se nešto kudi ili hvali
a na 80% računara ne postoji fizički takva opcija na kartici Confused
Zagrljaj

offline
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 4505
  • Gde živiš: planeta Zemlja

Napisao sam ovaj tekst ranije i pa ću ga iskopirati ovde:

Windows ili GNU/Linux. Ova tema se vuče već godinama kroz forume. `ajmo da vidimo obe strane:

Windows- najrasprostranjeniji operativni sistem koji danas koristi većina korisnika u svojim domovima i na svojim poslovima. Sistem je podržan od strane svih većih i manjih kompanija kada je hardver u pitanju. Kompjuterskih servisa za ovaj sistem ima na svakom ćošku. Ovaj sistem se koristi i na serverima, u slot mašinama (lično sam video i mogu ovo da tvrdim), na mobilnim telefonima, na prenosivim računarima a takođe se i nalazi na računarima koji pokreću industrijske mašine i robote. Na super računarima se takoće koristi! Baza korisnika je enormno velika i većinu problema možete resiti za manje od 1h. Windows je lak za korišćenje za svakog korisnika od 3-99 godina. Lista aplikacija je ogroma i u ovom sistemu možete sve lako koristiti. Obrada video snimaka, kreiranje reklama, igranje igrica... Sve sto poželite. Igrice koje se danas prave uglavnom postoje u verzijama za windows. Budući da ga koristi većina korisnika lako je dobiti besplatnu podršku za ovaj sistem od komšije, brata, rođaka i većine ljudi koje srećete svaki dan. Sigurnost sistema zavisi od samih korisnika i njihovog znanja. Dokumentacija, dostupna za ovaj sistem, je odlična i podešavanje svih programa i rešavanje svih standardnih problema se mogu izvesti nakon manje od 10min citanja dokumentacije.

GNU/Linux- sistem koji je nastao kao ideja da se okupi zajedinca entuzijasta koji bi pravili slobodan (ne samo besplatan) softver koji moze svako da unapredi. GNU/Linux je kompleksan skup programa koji se sastoji od samog jezra (kernel) i dodatnih aplikacija. Postoji vise alternativa po pitanju distribucije sistema (čitaj: distribucije) koje se razlikuju u načinu na koji se dodaju programi oko kernela i liste samih aplikacija. Ovaj operativni sistem koriste korisnici koji ne zele da plaćaju licence za operativne sisteme i /ili koririsnici koji vole da _________ (ovde mozete upisati mnogo reci koje bi opravdale vasu upotrebu GNU/Linux sistema. Primeri: eksperimentišu, probaju, vide, koriste, budu slobodni, nerviraju komšiju i ukućane...) GNU/Linux sistem. Baza korisnika je relativno mala (ukoliko je uporedjujemo sa Windows zajednicom) međutim dobar deo korisnika je vrlo dobro tehnički "potkovan". Rešenja za probleme možete naći relativno brzo međutim desava se da se na rešenje čeka i više meseci a ponekad se do rešenja i ne dođe. GNU/Linux OS se koristi na mnogim uređajima poput mobilnih telefona, slot i poker aparata, laptop/notebook/netbook računara, GPS uredjaja, kućnih bioskopa... Takođe ima svoju primenu na tržištu servera (i to vrlo jaku primenu) a treba napomenuti da je veliki broj super racunara (IBM-ovih i sl.) upravo na GNU/Linux sistemima. U zavisnosti od distribucije, upotrebljivost ("out of the box" tj. odmah nakon instalacije) varira: postoje distribucije koje su napravljenje za omogućavanje upotrebe od strane svih korisnika ali opet imate i one koje od vas zahtevaju mnogo znanja. Kako kome odgovara. Podrška za uređaje varira pa tako neki uređaji rade dok za druge morate da dubite na trepavicama da bi omogućili samo delimicnu upotrebljivost vašeg uređaja! Podrška od strane velikih kompanija hardvera je u nekim slučajevima traljava ali su neke osnovne stvari poput wacom tabli, grafičkih kartica i monitora vrlo dobro uradjeni. Sigurnost sistema je vrlo dobra i bez dodatnog podešavanja (ali nikako nije savršena!).


I sada sve imamo na papiru. E sad koja su najčešća pitanja? Ima ih mnogo ali život ne traje beskonačno dugo stoga ću to na brzaka da odgovorim:

Q: Da li je GNU/Linux zaista sigurniji od Windows sistema?
A: Nezogodno pitanje. Kazu da je Windows manje siguran ali to zavisi od samih korisnika. Postoje mehanizmi za zaštitu samih Windows sistema poput zaštitnog zida, virusa i ostale gamadi ali takodje postoje i programi koji ce da sprecavaju pokretanje "exe" programa i autorun-a na uredjajima. Većina korisnika se i ne bavi time već samo stave antivirus i idu na sumnjive sajtove nakon čega se neretko dešava da zahvate neku gamad. Nije tu kriv Windows već sam korisnik. Od Windowsa mozete očekivati da ce vas služiti samo onoliko koliko posvetite vremena istom. Vi plaćate licencu za korišćenje vašeg sistema i lepo kažu: "koliko para toliko i muzike". Ne zaboravite redovne sigurnosne zakrpe za programe koje koristite kako bi sprečili izvršavanje malicioznih kodova/komandi u tim programima (ovo važi za sve operativne sisteme na tržištu). GNU/Linux sistem jeste sigurniji na podrazumevanim vrednostima ali imajte u vidu da i njemu treba posvetiti vreme. GNU/Linux sistemi imaju razne mehanizme kojima se možete braniti od neželjenih gamadi ali imajte u vidu da to što je slobodan znaci i da svako može videti kako programi rade (kako na korisnickom tako i na programerskom nivou). Niko ne može da vam garantuje da neko to neće zloupotrebiti. Dakle korisnici treba da se informišu o tome sta nudi sistem koji koriste i na sta treba da se obrati pažnja.

Q: Da li i koliko znanja mi treba za instaliranje i upotrebu GNU/Linux sistema?
A: Zavisi. Ako ste prosečan korisnik računara koji voli da surfuje internetom i da gleda filmove onda vam treba svega 15min da pročitate osnovne informacije o sistemu i akcijama na koje treba da se obrati pažnja. Ako volite da petljate sa sistemom onda mozete krenuti sa nekom osnovnom distribucijom prilagodjenom za korisnike koji se prvi put susrecu sa GNU/Linux sistemima. Neke od tih distribucija su: Ubuntu, Fedora, openSuSe, Mandriva i PCLinuxOS. Naravno lista je mnogo duža o ovo su samo primeri nekih distribucija koje su prilagođene za korisnike početnike, Napominjem da to što su prilagođene za početnike ne znači da su te distribucije neupotrebljive za napredniju upotrebu! To znaci samo da je skup grafičkih i konzolnih alata i jednostavnost korišćenja na vrlo visokom nivou ali samo jezgro je svuda isto pa ce iskusniji korisnici znati kako da koriste ovakve distribucije na razne načine.

Q: Da li cu biti sigurniji ako stavim i koristim samo GNU/Linux?
A: Ne. Instalacija samog sistema ne znaci mnogo ako vi ne pazite šta radite. Ako vi i u linux sistemu ne obraćate pažnju na ažuriranje sistema onda vam džabe svi GNU/Linuxi ovog sveta! Naravno, ako ste na računaru bez interneta onda vam ne treba ažuriranje i preuzimanje sigurnosnih zakrpa ali to je vec druga priča i povlači druga pitanja poput stablinosti softvera koji koristite i sl. I da se razumemo: ako neko želi da vam naškodi onda će taj neko to i učiniti (na ovaj ili onaj način)! Na vama je da osvežavate sistem i da pametno koristite mogućnosti sistema ali i da ažurirate vas sistem, pravite rezervne kopije vasih podataka i sl. Ako to ne radite onda je samo pitanje vremena kada će vaš sistem doživeti, manji ili veći, krah.

offline
  • Banop  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 23 Maj 2009
  • Poruke: 1475

Lepo objasnjeno

offline
  • real 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2004
  • Poruke: 2297
  • Gde živiš: Kragujevac

.::Wizard::. ::GNU/Linux je kompleksan skup programa koji se sastoji od samog jezra (kernel) i dodatnih aplikacija.

Isto važi i za Windows.

Ovo je bila samo mala primedba da neki manje informisani korisnici ne steknu pogrešan utisak da je taj kernel neko čudo specifično za Linux jer se veoma često pominje u kontekstu priče o Linux-u.

Inače, korektan tekst. Ziveli

offline
  • Rade Jekić
  • Pridružio: 05 Okt 2005
  • Poruke: 3005
  • Gde živiš: Valjevo

Postoje odredjene razlike kada je kernel u pitanju a kada poredimo ove dve platforme. Recimo, u Linux-u je graficko okruzenje u potpunosti odvojeno od kernela, sto u Windows-u nije slucaj. To daje veci stepen kontrole u odnosu na ono sto se u Windows-u nudi (sto ima pozitivne ali i negativne strane). Zato se cesce kernel pominje u Linux svetu. Inace, slazem se sa @real-om...svaki OS ima kernel (jezgro).

offline
  • Pridružio: 17 Apr 2010
  • Poruke: 8

real ::Inače, korektan tekst.
Да, релан је и то ми се свиђа. Похвала аутору за труд. Ziveli

offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 3246

Imam jedno pitanje u vezi Linux kernela. Nije šala, provokacija niti išta slično.
Ko konkretno radi u današnici na razvoju Linux kernela.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 885 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 8 sakrivenih i 839 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bigfoot, comi_pfc, Dvojac005, FileFinder, FOX, Frunze, hologram, HrcAk47, kikisp, Krvava Devetka, Kubovac, kybonacci, ladro, Luka1998, mercedesamg, mikrimaus, milenko crazy north, milos.cbr, milutin134, MiroslavD, Mlav, Ne doznajem se u oružje, nebojsag, nemkea71, nenad81, nextyamb, nuke92, panzerwaffe, Smajser, Srle993, stegonosa, Stoilkovic, suton, Trpe Grozni, vathra, Vlad000, vladulns