Antonimi...?

2

Antonimi...?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18454
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Tamtitam ::Moram da priznam da mi je neverovatno to sto ove reci nisu u siroj upotrebi s obzirom na znacenje, pa cak i na paralelu sa "najeo sam se"-"sit".
Hvala Hmm....?!


Nije naš jezik toliko baš bogat kao što mi mislimo. Mnoge nam reči nedostaju, i kao denotacija i kao konotacija. Neke se i opiru upotrebi (objasnio sam zašto). Lakše je reći - ''sit sam'' nego ''utolio sam glad''. Primera ima mnogo i njime se bavimo na topiku ''opasan pas''. Ne moramo uopšte daleko da idemo od ovog primera ovde.
Zašto?

Evo primera: popila si vodu i reći ćeš - ''napila sam se vode''. Možda ćeš reći - ''ugasila sam žeđ''. Možda, i to pod uslovom da si poetski raspoložena i imaš vremena i volje da otvaraš usta.. A glagol ugasiti (kada se pojavljuje u kombinaciji sa imenicom žeđ) je tek sekundarno značenje u odnosu na primarno značenje glagola gašenje...a u obe grupe značenja ima bar još pet-šest tumačenja.

E, sad - kad je reč o ovakvom pridevu (utoljen, utažen) koji čak i može da se sretne po literaturi i u govoru, šta misliš, kad će neko upotrebiti antonim gasan?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Maj 2005
  • Poruke: 5224
  • Gde živiš: Oslo

Sirius ::šta misliš, kad će neko upotrebiti antonim gasan?

Ili u zenskom rodu "gasna"... prvo mi komora pada na pamet, a zatim i stomacni problemi. Nema sanse da bih shvatila znacenje, ni iz stotog pokusaja.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18454
  • Gde živiš: I ja se pitam...

O tome ti i govorim. Neke reči gube upotrebnu vrednost, pa čak i nestaju. To je pojava kojom se bavi sociolingvistika. Dominantne jezičke grupe potiskuju svojom sociološkom moći ostale jezičke grupe i nameću im svoj govor i stil. Pod uticajem svemoćne televizije nestaju lepe , višeslojne i bogate reči, ustupajući mesto slengu gradskih ulica. Druge reči (kao ta, gasna) moraju da prihvate drugačiji oblik i značenje ili da se ugase, nestanu. Takve razloge lingvisti nazivaju istorijskim.

offline
  • Pridružio: 19 Maj 2005
  • Poruke: 5224
  • Gde živiš: Oslo

E, ja sam o ovome razmisljala juce i imala lepu lokalnu diskusiju o ovoj temi, jer, gle cuda, u norveskom jeziku nema reci za ovo. Oni kazu "nezedan" (rec koju sam ja, ruku na srce, prvi put cula u toku ovih devet godina). Dok, naravno, rec "sit" postoji. Onda mi je jedan cika rekao da je to normalno, jer stanje kada si popio dovoljno vode nije isto kao stanje kada si pojeo gomilu hrane. Ljudi redovno sednu da jedu i prilagodjavaju svoje obroke vremenu kad su gladni a ne kad su zedni, a piju vodu usput, bez nekih pravila, cesto ni ne razmisljajuci. Dakle, sam cin utoljavanja zedji ne daje za rezultat jedno stanje koje je slicno onom kao kad se dovoljno/previse pojede. I sam osecaj sitosti je mnogo primetniji od osecaja kada se popije voda. Osecamo da smo zedni, ali kad nismo zedni- uglavnom ne osecamo nista, dok osecaj sitosti moze da varira od prijatnog pa sve do granica bola smešak
Verovatno je to razlog sto su ove reci i u nasem jeziku, usled nekoriscenja ostale pomalo na strani.
Mozda nisam sasvim dobro uspela da objasnim, ali cini mi se da ima nesto i u tom socijalno-bioloskom elementu.


(Naravno, ne govorimo o alkoholu- ubr (sto bi rekao tuzor), rec "pijan" postoji ovde u mnogo varijanti, kao rezultat jednog vrlo karakteristicnog stanja za severnjake Mr. Green )

offline
  • TiSi  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 25 Mar 2009
  • Poruke: 388

Антоним глагола ВЕРУЈЕМ је глагол СУМЊАМ, а не НЕ ВЕРУЈЕМ. То је у реду, с обзиром да се може веровати и у сопствено неверовање. Међутим, који би био антоним именице СРЕЋА?
Имам нешто на уму, али не бих да утичем на форумаше. Нисам сигуран, али то што мислим био би логичан закључак, прихватљив и здраворазумски. Да напоменем, НЕСРЕЋА би било сувише очигледно.

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Da nije slucajno TUGA?
Logicno, zdravorazumski bilo bi prihvatljivo, zar ne?

offline
  • TiSi  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 25 Mar 2009
  • Poruke: 388

Статива! Шалим се. Јесте, има логике, али није. Кажем то јер постоји могућност да си срећом тужан, јер би иначе... Туга не искључује могућност среће, ипак нешто постоји. Има, има нешто што искључује срећу; а што и не рећи - 100%
Још једном?

Dopuna: 27 Mar 2009 14:59

Ихааај! Од оволике навале не могу да се одлучим који ми је одговор најзанимљивији.
Ево примера:
-Постоје новчаници А, Б и Ц. У којем од њих има најмање новца?
-У новчанику Б-, кажеш ти.
-Тачно! Имала си среће.
Дакле, тачан одговор је резултат пуке среће (интересантна ова реч 'пука').
Али, ако ти кажем да у новчанику А има више новца него у нов. Б, а у нов. Ц има мање него у Б. Шта мислиш, у ком новчанику има најмање новца? На основу чега си закључила да је то нов. Ц? Колики је фактор среће у закључку?
Дакле, логика, здрав разум, ум...искључују срећу, и обратно. Намерно сам кроз питање провукао изразе 'логика' и 'здрав разум'.

Неле је у праву кад каже да што мање знаш то си мање несрећан
Мислим да је антоним туге радост.
Поздрав

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Polako, nema potrebe za žurbom. Smišljamo Mr. Green
Evo, ja kažem da je odgovor: pamet

"Imam sreće, nemam pameti." Very Happy

Problem je što sreća označava i "stanje i osećanje potpunog zadovoljstva, radosti" a svi se prvo okrenemo tom značenju.

Sada i mene zanima tačan odgovor.

offline
  • TiSi  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 25 Mar 2009
  • Poruke: 388

Да, да, ја управо то и написах!

ЛОГИКА, ЗДРАВ РАЗУМ, ПАМЕТ, УМ!
Непримерено је цитирати самог себе, али...


TiSi ::
Дакле, логика, здрав разум, ум...искључују срећу, и обратно. Намерно сам кроз питање провукао изразе 'логика' и 'здрав разум'.

Неле је у праву кад каже да што мање знаш то си мање несрећан
Мислим да је антоним туге радост.
Поздрав


Dopuna: 27 Mar 2009 17:41

Свака част!
Без имало фактора среће у доношењу закључка.

Dopuna: 28 Mar 2009 3:14

Мени је и ово било занимљиво. Наиме, заменички прилог за начин НЕКАКО и његов одречни облик НИКАКО нису антоними?! Шта више! Између никако и некако се може ставити и знак једнакости. Верујем да је суштина ове једнакости у њиховој неодређености, ипак то не умањује необичност случаја. Зам. прил. никако, не искључује могућност да се нешто може урадити на некакав начин, напротив, потврђује га. Случај је био такав да сам због сложености једне раченичке конструкције морао реченицу да почнем тако да се налаже било какво делање, да би се иста реченица завршила тиме да је делање неизводљиво. Треба ли да напоменем да је реченички акценат био управо на 'некако' и 'никако'? Од контраста оствареног и у тој реченици, између осталог, зависила је макроконструкција. Није ишло. Некако и никако су се изједначавали у нивоу значења.
Томе у прилог иде и брзалица коју сам касније пронашао.

Некако ће бити, јер досад никад није било да НЕКАКО није било. и
Некако ће бити, јер досад никад није било да НИКАКО није било.

И једна и друга реченица су смислене, зар не? Дакле НЕКАКО и НИКАКО су различите речи истог значења (синоними). Не смем ни да помислим шта би било да узмем у разматрање и СВАКАКО.

Или се то мени само чини...

Dopuna: 05 Apr 2009 17:07

Теме, као што је ова, су неке теме у којима постоји могућност да се прикаже занимљивост лингвистике. Бесмислено је и несувисло објашњавати некоме да ли се НЕ БИХ пише спојено или одвојено, и да ли се у првом лицу једнине пише БИХ или БИ, или се пише МИ БИХ СМО и слично. Таква објашњења обесмишљавају улогу наставника и професора српског језика. Објашњавати некоме на овом форуму да је 'радити' глагол, и од њега очекивати да зна шта су глаголи, то је исто што и бацати песак у море у намери да га затрпаш. Неписмени штете угледу овог форума.
Рекли су ми да постоји неко ко чита поруке на форуму и ко процењује да ли ће неки коментар бити приказан; било би добро да направи неку селекцију.
Мислим да је ова тема занимљива не само као ''Да ли знате...'', антоними имају и своју употребну вредност у језику, нарочито у стилистици. Кључну улогу имају у формирању једне специјалне стилске фигуре која се зове оксиморон. Оксиморон се састоји од два наизглед неспојива појма који чине синтагму (лепо ружан, паметно глуп, младалачки стар, традиционално модеран...). Назив Бодлерове збирке песама ''Цвеће зла'' је оксиморон, назив Бекетове драме ''Чекајући Годоа'' је својеврсни оксиморон. Међутим, има један оксиморон који ми се чини нарочито занимљивим – мали велики човек! Наравно ако ово мали и велики узмемо у пренесеном значењу, као епитет.
Е сад, да ли је 'велики' антоним од 'мали'?
За све који су брзоплето закључили да јесте, ево једне реченице:

Скромност је особина ВЕЛИКИХ људи, али, забога, ја сам МАЛИ човек.

Дакле, велики и мали нису антоними.
Или се то мени само чини...

offline
  • Pridružio: 29 Apr 2009
  • Poruke: 20

Шта је антоним од СЛЕП? Хе, хе, хе... ја не знам одговор.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 516 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 1 sakriven i 504 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bluper, BORUTUS, dragoljub11987, milenko crazy north, Mixelotti, Nikolaa11, sap, SR-3m, Srle993, Vlada1389, wizzardone