Cerebralna paraliza

19

Cerebralna paraliza

offline
  • Pridružio: 14 Mar 2012
  • Poruke: 1

Imam jedno pitanje i nadam se da ce mi neko pomoci sto pre... Sestrica mi vec neko vreme ide u Tirsovu i sad kad su joj dali DB cipele, tetka se frapirala kad je videla one sine i koliko je ono tesko.. Mislim da je mala nosila oko mesec dana to, nikako nije spavala, vise od pola sata nije mogla da "preturi" u spavanju.. Cim joj je tetka skinula cipelice, nije se ni trgnula, spavala je BUKVALNO kao beba!! :-/
Tetka me je zamolila da pronadjem, da li kod nas ima gde da se naruce DB cipele, ALI da nisu onakve izrade??? Ono je i previse tesko za bebu koja nema ni godinu dana :/
Trazio sam po netu, ali bezuspesno Sad
Unapred zahvalan..



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jun 2012
  • Poruke: 1

Pozdrav Peco imam djecaka 3 godine kojem je sada uspostavljena dijagnoza CP. Mozes li mi molim te poslati broj od tih rusa da ih kontaktiram, mozda bi operacija nesto pomogla. Jer inace ja jako inteligentan, odlicno prica ali ima povisen tonus u nogama. Za sada hoda uz pomoc pridrzavanja samostalno nemoze.



offline
  • Pridružio: 05 Avg 2012
  • Poruke: 1

imam djevojcicu sa spina bifidom koja je operisala kicmu i ahilove tetive, ne hoda samostalno ali hoda oko namjestaja i kad je vodimo za rukice nosi otroze i nema spazam uopste nego malo slabije misice i stopala znal neko mogu li joj pomoc ti rusi u paracinu koliko kosta i broj tel ili mejl adresu ona ima 4 godine

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

Poslao sam vam brojeve telefona preko privatnih poruka.

offline
  • biljana simic
  • roditelj
  • Pridružio: 18 Avg 2012
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: smederevo

zdravo svima.Ja sam majka 14 nasetogodisnjaka koji ima cp kvadriparezu spastika,tesko ostecenje vida,metalnu retardaciju.Moj Nikola je operisan 3x u Rusiji poboljsanja ima u smislu da nema toliko spazma i da nema deformiteta.Za govor samo koristili aminalon original ruski ima pomaka poceo je pomalo da govori.Sada me interesuje terapija sa delfinima dali neko ima iskustva vezano za taj vid terapije?Iskustvo pozitivno imamo sa hipoterapijom(jahanje konja)mnogo je pomoglo u balansu i ravnotezi.Poz iz Smedereva

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2010
  • Poruke: 91

Napisano: 18 Sep 2012 0:22

Mozete staviti javno broj tih Rusa sto koriste aminokiseline i maticne celije..

Dopuna: 18 Sep 2012 0:32

Uradi sam ::Ja moram reci da je ljudima sirom sveta pa i u Srbiji "ispran mozak" teorijom o "spasticitetu kao pojavi koja ima neuroloski uzrok oko kojeg se ne moze puno uciniti jer nastaje kao posledica ostecenja mozga".

Sve ide iz gleve itd..

Ova tvrdnja ne samo da je neutemeljena naucno,nego je i odgovorna za niz agresivnih metoda (hirurskih) koje podrazumevaju secenje tetiva,mekih tkiva itd.

Spasticitet misica nema neurolosko poreklo koje je direktno vezano za ostecenje mozga. Spasticitet ima direktno biomehanicko poreklo,a tek nakon toga posredno i neurolosko. Moram priznati kako mi je vrlo cudno to sto je u strucnim krugovima tako lako prihvacena teorija o "pogresnim signalima koji dolaze iz mozga do misica" tako olako. Mogi strucnjaci i neurolozi tako zdusno veruju u ovu teoriju,da se nikada nisu zapitali da li je mozda pogresna. Naravno,ove takozvane "cinjenice" ucili su u skolama i fakultetima i nikada nisu ni pomislili dapreiispitaju tacnost ove teorije. Neurolozi u ovu teoriju veruju kao u vecnu istinu,nepromenjivu.

Ako je ta teorija tacna,onda je pretpostavka da oko spasticiteta ne mozete uciniti nista na duge staze. Znaci mozak je ostecen i salje lose signale do misica i misic se zato kontrahuje ,tj. skarcuje. Vremenom to prelazi u kontrakture. Zbog ovakvog razmisljanja nastale su intervencije,secenja tetiva,botox injekcije i druge vrste agresivnih metoda kojima se "bori" protiv spasticnih misica.

Medjutim,da li je ova teorija bas tacna?


Ja sam iz prethodne price shvatila da su problem ustvari tkiva koja daju potporu misicima koje oblazu misice..
Nije mi jasno kako,ako problem nije u neuroloskoj vezi izmedju misica i mozga kako ne moze da se otkrije uzrok u samom misicu neko jedinjenje ili sta vec koje dovodi do spazma..

offline
  • Pridružio: 05 Feb 2010
  • Poruke: 26

Pozdrav blog 25

Konkretno ne radi se o jedinjenju u mišiću koje dovodi do spazma. Stvar je dosta kompleksnija.
Opne oko mišića su samo jedna vrsta vezivnih tkiva, a ima ih...vezivna tkiva prožimaju sve u telu, a ne samo mišiće.

Vezivna tkiva imaju svoju čvrstinu i tom čvrstinom pružaju potporu svemu u telu. Ako ta potpora popusti centralni delovi tela pre svega počinju da gube unutrašnji prostor tj. zapreminu.
Zamislite trup u celini kao balon. Kada trup izgubi deo unutrašnje zapremine to je kao kada bi se balon malo izduvao.

E sada šta se dešava sa opnom balona? Pošto nije više potpuno naduvan...nije više zategnut, već počinje da se nabora i ugiba. Kada bi se izduvavanje balona nastavilo ovo boranje bi postalo još ekstremnije pa bi smo dobili uvrtanje. To je upravo ono što vidimo kod dece sa cp-om.

Gubitak zapremine (fizičko smanjenje prostora) u grudnom košu, trbuhu, karlici, vratu i glavi dovodi do urušavanja, a mišići samo prate to urušavanje...uvrću se,skraćuju,negde i izdužuju itd...

Znači ne radi se o samim mišićima već o kompletnoj mreži vezivnih tkiva koja se urušava u nekoliko delova tela ili u čitavom telu.

E sad...već se zna da kod takvog vezivnog tkiva postoje značajno oštećena kolagenska vlakna i smanjena količina intersticijalnog, međućelijskog gela. Na žalost još uvek nije otkriveno jedinjenje koje prostim ubrizgavanjem može da ojača kolagenska vlakna i poveća količinu međućelijskog gela. Inače ova istraživanja su rađena međutim ispalo je da kolagen i međućelijski gel ne reaguju mnogo na hemijsku stimulaciju....ali otkriveno je da reaguju na mehanički podražaj i to značajno.

O ovom istraživanju kao i o drugim svojstvima koje su otkrili kod fascija priča Dr. Robert Schleip u dokumentarcu Nature of Fascia.
Ne znam da li na netu može da se nađe u celini, međutim siguran sam da može da se naruči.


Mehanički podražaj je ono što kolagenska vlakna stimuliše na rast i jačanje i to bolje od bilo koje vrsta hemijskog jedinjenja. Međutim, ne radi se o bilo kakvom mehaničkom stimulansu, već intezitet tog mehaničkog podražaja, mora biti blizu nule.
To je potpuno drugačije svojstvo od onoga koje imaju mišići koji proporcionalno jačaju u odnosu na jačinu podražaja.
Drugim rečima, ako mišić stimulišeš dizanjem tega od 10 kg on će jačati više nego da ga stimulišeš tegom od 5kg. Koliko primeniš...toliko dobiješ.
Kod vezivnih tkiva nije tako...ako ih stimulišeš pritiskom koji je prejak...ona neće ni reagovati...

U svom radu u samom početku jačanja vezivnih tkiva vrlo retko se skoncentrišemo na ruke i noge, već delujemo na centralne delove tela sa ciljem da povećamo zapreminu tim delovima.
To utiče na značajno smanjenje spasticiteta iako ništa, ama baš ništa nismo radili na rukama i nogama direktno!

Evo par slika da to pokaže
Pozz










offline
  • Pridružio: 22 Nov 2010
  • Poruke: 91

Sudeci po ovim slikama rezultati su izuzetni .. da li imate slucajeva da je neko dijete koje nije moglo prohodalo uz pomoc ovoga?

offline
  • Pridružio: 05 Feb 2010
  • Poruke: 26

U Srbiji i Hrvatskoj još uvek nemamo slučajeva dece koja nisu mogla da hodaju, pa onda prohodali. Dozvolite da objasnim. Hod je najviša motorička funkcija pre čijeg uspostavljanja, sve ostale faze ili funkcije moraju da se uspostave. To znači da od trenutka kada dete uđe u program, ono može biti jako daleko od hoda. Na primer: ako dete ima spastičnu kvadriparezu često njegovo stanje je na nivou koje je jako,jako daleko od hoda. Međutim, to ne znači da ovo dete ne može značajno da napreduje.
Međutim, prvi ciljevi bi bili daleko skromniji...ako dete nije moglo ni da se okreće sa leđa na stomak i obrnuto, hajde prvo to da postignemo.
Dalje hajde da se borimo da dete uspostami samostalno sedenje. To je svakako napredak.

Sa druge strane deca koja su zaglavljena u fazi puzanja ili hoda na kolenima su svakako bliža prohodavanju.
Treba reći da sve zavisi od broja sati koje ubacite u vezivna tkiva i kojom brzinom tkiva reaguju na stimulisanje.

Daću primer: imamo dečaka u Singapuru koji je od katastrofalne situacije gde nije mogao samostalno ni da se okrene ni da sedi, znači bio je kvadripareza ,došao je do situacije da može da stoji uz pridržavanje za jednu ruku i da napravi korake kada ga držite za obe ruke.
To je ogroman napredak koji se ne bi nikada očekivao kod osobe sa njegovom dijagnozom. Taj momak treba da nastavi sa radom da bi stigao do samostalnog stajanja i lakšeg hoda. Međutim, potpuno iskreno rečeno to je proces koji će trajati.

Momak je u programu od 2005 god, a napredak je zabeležen 2010 god. Znači za takvo postignuće bilo je potrebno 5 god. rada.
Tu sada dolazimo do glavnog faktora napretka i uspeha- spremnost njegovih roditelja da revnosno na dnevnoj bazi sprovode ABR terapiju nekoliko sati, da budu kontinuirani u radu i strpljivi.

U Srbiji i Hrvatskoj smo 2 god. što nije dovoljan period da dete koje je kvadriparetično počne da stoji, međutim, ima primera gde su deca za taj period počela da sede ili da hodaju na kolenima. Opet naglašavajući da ne polaze sva deca iz istog nivoa oštećenja.

Evo još par slika napretka dečaka iz Sinngapura:






























offline
  • Pridružio: 11 Okt 2012
  • Poruke: 1

da li postoji internet adresa klinike u Cupriji za cerebralnu paralizu ,dr Andrej mislim da se zove i da li znate da li vrse operaciju kukova ako mozete posaljite mi podatke na adresu dusanka.ruzic2@gmail.com

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 517 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 0 sakrivenih i 510 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: deimos25, milenko crazy north, Milos ZA, ruma, Shilok, voja64, vukovi