Korak bliže Srpskoj svemirskoj agenciji

Korak bliže Srpskoj svemirskoj agenciji

offline
  • Nomak_  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator foruma Astronomija
  • Pridružio: 23 Sep 2011
  • Poruke: 928
  • Gde živiš: Svoj Svet

Na svečanoj ceremoniji, organizovanoj u okviru 63. Međunarodnog kongresa astronautike, koji se održava u Napulju od 1. do 5. oktobra, Srbija će postati članica Međunarodne astronautičke federacije (MAF), organizacije koja je prošle godine obeležila 60 godina postojanja.

U članstvo MAF Srbija ulazi prijemom Udruženja vazduhoplovne industrije Srbije (UVIS). Velibor Vukašinović, direktor ovog udruženja, osnovanog u aprilu 2010. godine, obratiće se učesnicima kongresa u vremenski strogo ograničenom vremenu, u okviru jednog minuta, kao što i priliči ljudima čija znanja, dometi i uspesi u korišćenju vazduhoplovnih i svemirskih tehnologija zavise od mikro i nanosekundi.

„Pred nastup u Napulju obuzima me trema slična onoj koju sam osetio pre svog prvog avionskog leta”, kaže nam Vukašinović, s kojim razgovaramo u vremenskoj stisci, pre njegovog puta u grad pod Vezuvom, u čijoj se neposrednoj blizini nalazi drevna Pompeja. Gotovo dva milenijuma Pompeja je bila pod šest metara debelim naslagama vulkanske prašine, kojom je prekrivena posle trodnevne erupcije Vezuva. Priroda je progovorila oko podneva, 29. avgusta 79. godine, na dan posvećen rimskom bogu vatre – Vulkanu.

„Upravo u Napulju, u jednom od najstarijih evropskih gradova, raspravljaćemo na temu ’Svemirska nauka i tehnologija za sve’. Zagledani smo u budućnost, nadneti nad pitanjem kako će nas, na opštu dobrobit, u toj budućnosti svemir sve više povezivati”, kaže Vukašinović.

Ne skrivajući radost zbog činjenice da će se UVIS od danas naći u društvu takvih kolosa kakvi su američka NASA, Ruska svemirska agencija (RKA), Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA), Evropska svemirska agencija (ESA) i druge, Vukašinović za čitaoce „Politike” otkriva da će i Srbiji biti svečano predata memorijalna zastava MAF koja je posle 444 dana putovanja kroz svemir vraćena na Zemlju. Zastava je simbol čovekovih tehnoloških dostignuća i nastojanja da kosmičko prostranstvo bude korišćeno za dobrobit čovečanstva.

Za samo godinu i po dana, pod okriljem UVIS-a okupilo se stotinak članova, među njima i fabrike „Utva” iz Pančeva, „Aeroist Jurop” iz Kraljeva i Storč aviejšn Srbija”, sijaset aeroklubova, sve do onih modelarskih. Uspostavljena je i široka mreža saradnje sa vrhunskim naučnicima i stručnjacima iz Srbije, koji su rasuti svetom i angažovani na najraznovrsnijim i najsloženijim poslovima iz domena svemirskih tehnologija.

O brzo stečenom ugledu UVIS-a, znanju i energiji s kojom je ovo udruženje povezalo potencijale domaće avioindustrije, pogotovo o naporima koje ulaže sam Vukašinović, svedoče mnoge činjenice. Tako su UVIS-u povereni neki poslovi ispred EU, a Beograd je nedavno postao centar za regionalnu koordinaciju visokosofisticiranih poslova u proizvodnji mikro-nano satelita. Poslovi se odvijaju u okviru globalnog projekta „Misija ideja koje se nadmeću” (Mission idea Contest 2, skraćeno MIC).

Pod okriljem Univerzitetskog konzorcijuma svemirskog inženjerstva (UNISEC), ovaj projekat široko otvara vrata novim, inovativnim pristupima u istraživanju svemira i dizajniranju aparatura koje će doprineti uspešnijem korišćenju kosmičkih resursa.

Predsednik regionalnog centra MIC u Beogradu je upravo Velibor Vukašinović.

Prema njegovima rečima, trenutno stanje avioindustrije Srbije omogućuje da se na velika vrata uključimo u proizvodnju lakih i ultralakih vazduhoplova (kakvi su bespilotne letelice), pogotovo zato što procene EU govore da će u narednih desetak godina potrebe za njima narasti do 150.000 proizvedenih aparata.

Naš sagovornik, pilotski veteran, probni pilot, svojevremeno generalni vazduhoplovni inspektor Jugoslavije, direktor Sektora za sigurnost i nadzor vazdušnog saobraća, paralelno je diplomirao i istorijske nauke, a posle magistrature priveo je kraju pisanje doktorske disertacije o zlatnom dobu jugoslovenske avijacije od 1953. do 1973. godine.

Možda baš kao istoričar, Vukašinović podseća na malo poznatu činjenicu da je šezdesetih godina dvadesetog veka u Beogradu održan važan skup kosmičkih eksperata, članova jedne od sekcija Međunarodne astronautičke federacije.

Činjenica da se Srbija danas svečano pridružuje članovima MAF, dodatno osnažuje optimizam našeg sagovornika kada je reč o ostvarenju jednog velikog cilja:

„Sada ćemo mnogo lakše napraviti sledeći korak – osnovaćemo Svemirsku agenciju Srbije”, kaže Velibor Vukašinović.


izvor : http://www.b92.rs/zivot/vesti.php?yyyy=2012&mm....._id=648175



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 868 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 1 sakriven i 857 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: comi_pfc, Darko_X, draggan, havoc995, prle122, sasa76, Shilok, stalja, zlaya011, šumar bk2