|
Stane ::@Not Now John
Drugi zakon termodinamike vazi univerzalno. Zia bica nisu zatvoreni sistemi.
Ne postoji potpuno termodinamički zatvoren sistem, ako ćemo pravo.
Svako biće (i živo i neživo) posjeduje određenu unutrašnju energiju ukoliko nije na temperaturi apsolutne nule. Neživa bića nemaju mogućnost upotrebljavanja sopstvene energije ili energije okoline na smanjivanje sopstvene entropije ili entropije okoline. Živa imaju tu sposobnosti.
Dakle, kad posmatraš bilo kakav zatvoreni sistem i ukoliko primijetiš da se vremenom smanjuje entropija, možeš sa sigurnošću zaključiti da postoji život unutar tog sistema.
Možeš posmatrati Zemlju kao jedan sistem. Bez obzira koliko energije sa Sunca stiglo na Zemlju, bez života na Zemlji entropija bi se samo povećavala.
Sa Wikipedije:
Citat:Spontaneous changes occur with an increase in entropy. Spontaneous changes tend to smooth out differences in temperature, pressure, density, and chemical potential that may exist in a system, and entropy is thus a measure of how far this smoothing-out process has progressed.
Dakle, kod spontanih procesa entropija se povećava, što kod živih bića nije slučaj.
Nisam baš siguran da je ovo prava definicija života, ali sam siguran da je najbliža tome. Može polemisati o detaljima.
Neka druga karakteristika, poput razmnožavanja, nije adekvatna, jer bi se i kompjuterski virusi mogli nazvati živima.
|