Nemačke reči u srpskom jeziku

14

Nemačke reči u srpskom jeziku

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Ali ovo nije odelce, ovo su vise "produzene carape" da idu do stomaka.

Meni u google images pretrazi nudi takve slike kada stavim Baby Strumpfhose

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Rayela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2008
  • Poruke: 551

Da, Strumpfhose idu do ( barem )pupka, ali idu i kod zena, dece ( ako se ne vara nose ih neki spirtisti
koji skijaju ili su alpinisti). Strampelnhose postoje valjda od kako i bebe postoje u raznoraznim oblicima,
carape takodje u raznim oblicima, a ove Strumpfhose ( ili kako se kod nas valjda zovu hula hop carape)
postoje valjda tek 50 godia, kako za zene, tako za decu, pa i muskarce.

das Baby strampelt [vor Vergnügen].
Glagol strampeln se koristi i kada se neko muci da okrece pedalje na biciklu, koristi se kada
neko u snu "mlatara" nogama, sa carapama stvarno nema nikakve veze.

Inace, u Srbiji je nepoznata ta rec " shtramplice". Koliko znam, nema je ni u Vojvodini.



offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Napisano: 18 Maj 2013 17:36

Ja i nisam znao šta je, dok nisam na to naleteo na jednom drugom srbijanskom forumu.

Dovoljno je ukucati na google-u "štramplice", ima i FB grupa Smile

Takođe, kada sam priupitao ove drugarice iz BiH što imaju bebe - da li znaju šta su štramplice, odgovorile su potvrdno Smile

Dopuna: 18 Maj 2013 18:06

PS

Sad nađoh da je i reč "kič", nemačkog porekla --> der Kitsch
Takođe i "šund" --> der Schund


offline
  • Rayela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2008
  • Poruke: 551

Neki se izrazi koriste pogresno, ja zaista zam sta znaci "strampeln" , nema potreba da idem na FB:))

Poreklo izraza kitch nije bas definisano, smatra se da dolazi iz jidish-a i njihovog izraza
verkitschen, a to bi znacilo da nekome uvalis nesto sto mu ne trebaSmile)

Inace prvi put se sama rec Kitsch pojavljuje u nemackom tek krajem osamnaestog veka
i to ovako:

Bosnische berittene Insurgenten“ von Franz Adam:

„Bosnisch Getümmel! Bosnische Schimmel!
Bosnische Männer auf ‚itsch‘ und ‚ritsch‘!
Bosnische Berge! Bosnischer Himmel!
alles echt bosnischer ‚Kitsch‘![1]“



Izraz Schund se vise ne koristi, govori se o trivijalnoj literaturi ili jednostavno "trash"Smile)

Nego da te ja pitam nesto ( nema veze sa nemackim),

zasto ti pises o nekim srbijanskim forumima i od kud to da koristis pridev srbijanski?

offline
  • Zorge  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 359
  • Gde živiš: Ravni Banat

Уплив немачког језика преко техничких термина није завршен. На мото-форуму прочитам како људи сасвим уобичајено користе термине, очигледно немачке, иако постоје сасвим коректни термини у нашем језику.

фузастер (fußrasten) - ногоступ, ослонац за ногу
пак-трегер (pack-träger) - пртљажник, носач пртљага
фрајлауф (freiluf) - стартно квачило

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Napisano: 19 Maj 2013 0:21

Citat:zasto ti pises o nekim srbijanskim forumima i od kud to da koristis pridev srbijanski?
Pa kako drugačije da kažem da je forum iz Srbije Smile
Da kažem "srpski", onda bi taj forum mogao da bude i na teritoriji Republike Srpske, npr.
Možda sam se loše izrazio smešak

A ovo za FB je bilo vezano za fan page "štramplica", dakle, htedoh da kažem da se verovatno i u Srbiji koristi taj termin Smile

@Zorge
Hvala na doprinosu, mada sam ja baš slab sa tom terminologijom. Moraću cimnuti Saleta, mislim da on mnogo bolje stoji sa tim rečima Smile

Dopuna: 20 Maj 2013 8:36

das Kino - kino, bioskop


offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Još jedna mini kompilacija Smile


der Stab - štab, link

die Suppe - supa, juha

der Senf - senf

der Streifen - štrafta, pruga, crta; traka, kaiš.

die Tasche - tašna, torbica

offline
  • Rayela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2008
  • Poruke: 551

ThePhilosopher ::Napisano: 19 Maj 2013 0:21



Pa kako drugačije da kažem da je forum iz Srbije Smile
Da kažem "srpski", onda bi taj forum mogao da bude i na teritoriji Republike Srpske, npr.
Možda sam se loše izrazio smešak



Ako je iz Srbije, onda je svakako samo srpski.

Nikada neu razumeti zasto nas neki ljudi iz BiH nazivaju Srbijancima ( valjda nam je
i jezi kojim govorimo i pisemo srbijanski), a ti isti ljudi zadrzavaju eksluzivitet da budu
Srbi, da govore srpskim da imaju srpsku istoriju (valjda i geografiju)

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Ma opusteno.Da ne idemo u off Smile Nek se zove i kineski,svejedno.
Videcu da sutra ubacim jos koju rec.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Zorge ::Уплив немачког језика преко техничких термина није завршен. На мото-форуму прочитам како људи сасвим уобичајено користе термине, очигледно немачке, иако постоје сасвим коректни термини у нашем језику.

фузастер (fußrasten) - ногоступ, ослонац за ногу
пак-трегер (pack-träger) - пртљажник, носач пртљага
фрајлауф (freiluf) - стартно квачило


Iberlauf -odušak...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 6989 korisnika na forumu :: 89 registrovanih, 5 sakrivenih i 6895 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, amonsrb, ArchaBasha, Avalon015, b_z_b, Badja, bigfoot, bladesu, bobomicek, bojank, Borski1977, bpvl, Brankojle, brufen, Cicumile, damir55555, darionis, dendrit86, Dixtrix, Djokislav, Djokkinen, Djota1, DrNeoCortex, Džekson, fireball021, Glavonja049, Goran 0000, goxin, Imperator_Aleksandr_lll, jaeger, jalos, Jecmendo, Jeremiah, JohnDoe, Jozo74, K-1A, Kawasaki1000, Krin, kybonacci, larix, LostInSpaceandTime, Mcdado, Medojed, Meklejn, miki69, Miler88, MILO-VAN, Milometer, milos.cbr, Mićko, mm1811, Motocar, mustangkg, nebojsag, nekdo, nesa1962, Niki2024, Nomica, OKT, Orc, Papadubi, Petar888, Pururin, rodoljub, RommelBL, rovac, ruma, S-G, saputnik plavetnila, Sevatar, Sharpshooter, t.e.m.p.l.a.r., tamno.nebo, theNedjeljko, tomo2, Topaz9, Tribal, Tumansky, ujke, vidra boy, VJ, Vlada78, vladaa012, Voice1, Volkhov-M, ziggga, Zmaj Tolak, Zmajac, 1107